MENÜ
Elektrikli Süpürge Aksesuarları

Elektrikli süpürge insanların yaşamına ilk olarak 1906 yılında girmiştir. Fransa’da Robert Bimm tarafından icat edilen ve pompayla çalışan ilk süpürge, kısa zamanda yerini elektrik motoruyla çalışan elektrikli süpürgeye bırakmıştır. Elektrik motoruyla çalışan süpürgeler, dünyaya yayılmış ve milyonlarca eve girmiştir. Bu durum yaşam alanlarına büyük kolaylık getiren elektrik süpürgeler açısından başka bir konuyu daha gündeme getirmiştir. Elektrik süpürgeleriyle birlikte aksesuarlar da önem kazanmıştır.

Elektrikli ev süpürgelerinin birçok farklı aksesuarı vardır. Süpürgenin modeline göre kullanılacak olan aksesuarlar da değişiklik göstermektedir. Süpürge borusu, hortumu, emici başlık, filtre kapakları bu aksesuarlardan yalnızca bazılarıdır. Toz torbaları ise düzenli olarak değişmesi gereken ve en yaygın kullanılan elektrikli süpürge aksesuarıdır.

Elektrikli süpürgeler toz ve benzeri maddelerin temizlenmesi açısından önemli ev aletleri arasında yer almaktadır. Elektrikli süpürgelerden daha fazla performans alabilmek için aksesuarlar oldukça önemli bir yerde durmaktadır. Bozulan ve eskiyen parçalar yerine yeni aksesuarların kullanılması, elektrik süpürgesinin verimini de artıracaktır.

Fantom marka elektrik süpürgenizin tüm aksesuarları, kolay erişebilirliği ve kalitesiyle öne çıkmaktadır. Elektrik süpürgenizin modeline göre aksesuar seçimi yaparak, temizliği çok daha kolay hale getirmek mümkündür.

Toz Torbaları

Toz torbaları elektrikli süpürgelerde periyodik aralıklarla değiştirilmesi gereken aksesuarlardan biridir. Süpürgelerin olmazsa olmazı arasında yer alan toz torbaları, kullanıma bağlı olarak zaman içerisinde dolmaktadır. Torbada yaşanan bu doluluk, süpürgenin performansının düşmesine neden olur. Tozların içerisine dolduğu torbalar, her modelde farklılık arz etmektedir. Bu sebeple kullandığınız elektrik süpürgesine uygun bir torba seçimi yapmalısınız. Aynı zamanda toz torbalarının boyutları da değişiklik göstermektedir.

Toz torbaları, darbelere karşı oldukça dayanıklı materyallerden tasarlanmaktadır. Bu sebeple torbalarda patlama ya da yırtılma gibi sorunlarla karşılaşılmamaktadır. Bunun yanı sıra bu torbalar kullanıcıları; bakteri, virüs, mite ve polenlerden korumaktadır. Güçlü filtrasyon özelliğine sahip olan bu torbalar, elektrik süpürgenizin performansını da artıracaktır.

Toz torbası seçenekleri, genel olarak kâğıttan üretilmekte ve tek kullanımlık olarak satışa sunulmaktadır. Bununla birlikte kumaş materyallerden üretilen toz torbası çeşitleri de vardır. Bu torbalar, doldukları zaman boşaltılarak, temizlenmektedir. Temizlik sonrasında ise yeniden elektrik süpürgesine takılarak, kullanıma devam edilebilmektedir.

Teleskopik Elektrikli Süpürge Borusu

Elektrikli süpürgelerde kullanılan ve görece olarak daha az ihtiyaç duyulan aksesuarlardan bir diğeri ise teleskopik süpürge borularıdır. Bu borular oldukça sağlam materyallerden tasarlanmaktadır. Bu sebeple yıpranma ya da kırılma gibi olumsuz durumların yaşanma ihtimali oldukça düşüktür.

Tıpkı toz torbalarında olduğu gibi boru seçiminde de süpürge modeli önemli bir detaydır. Her süpürge modeli için farklı bir teleskopik boru tasarlanmaktadır. Bu borular genellikle paslanmaz çelik malzemeler kullanılarak imal edilir. Bu da uzun yıllar boyunca kullanılabilmelerine olanak sağlar. Aynı zamanda bu malzeme teleskopik boruların ağırlığa dayanıklı olmalarını da sağlamaktadır.

Teleskopik boruların uzayıp kısalabilme fonksiyonları vardır. Bu fonksiyon sayesinde, süpürge tutuşunuzu boyunuza göre ayarlayabilirsiniz. Bu da temizliğin daha kolay ve pratik hale gelmesine yardımcı olur.

Elektrikli Süpürge Hortumu

Elektrik süpürgesi yedek parçaları arasında yaygın olarak kullanılan aksesuarlardan biri de hortumlardır. Süpürge hortumları kullanım kolaylığı açısından oldukça faydalı parçalardır. Diğer yedek parçalarda olduğu gibi hortum tercihinizi de süpürge modeline göre yapmanız gerekir.

Süpürge hortumları, kullandığınız cihazın performansını artırmaktadır. Bu hortumlar sıkışma, ezilme, bükülme gibi olası durumlara karşı oldukça dayanıklıdır. Bunun yanı sıra üzerlerinde kullanıma bağlı olarak küçük yırtılmalar oluşsa dahi kolayca tamir edilebilirler.

HEPA Filtre

HEPA, yüksek verimli partikül filtresi olarak ifade edilebilir. Bu filtre sayesinde; astım ve benzeri sorunlara neden olabilecek olan ince toz partikülleri yakalanabilmektedir. Kimi elektrik süpürgelerinde bu özelliğe sahip filtreler kullanılmaktadır. HEPA filtre, yüksek performansıyla dikkat çeken aksesuarlardan biridir.

Elektrik süpürgesi aksesuarları arasında yer alan bu filtre özellikle astım hastaları, alerjisi bulunan insanlar ve bebekli aileler için tavsiye edilmektedir. HEPA filtreler, elektrik süpürgesinden çıkan havanın yüzde 99.9’unu arındırmaktadır. Bunun yanı sıra tozların, bakterilerin ve polenlerin en küçük partiküllerini dahi hapsedebilir. Yüksek performans sağlayan bu ürün sayesinde, evinizin temizliğini çok daha kolay ve kusursuz biçimde gerçekleştirebilirsiniz.

HEPA filtrelerden birini kullanıyorsanız, zaman içerisinde kullanım oranınıza bağlı olarak değiştirmek de isteyebilirsiniz. Bu durum performans açısından size birçok avantaj sağlayabilir.

Emici Başlık

Tıpkı diğer aksesuarlarda olduğu gibi elektrik süpürgeniz için modeli uygun bir emici başlık tercih etmeniz gerekir. Emici başlıkların yıpranma payları oldukça düşüktür. Bu başlıklar altlarında yer alan tekerlekler sayesinde kolayca kaymakta ve temizliği çok daha pratik bir hale getirmektedir.

Emici başlıkların monte edilmesi ve sökülmesi oldukça pratiktir. Bir çocuk dahi bu başlıkları söküp, takabilmektedir. Hızlı hareket etmesi ve önüne çıkan tüm tozları rahatça toplaması temizliğin kısa sürede tamamlanmasını sağlar.

Süpürge Motoru

Elektrik süpürgeleri oldukça basit cihazlardır. Bu cihazın birçok parçasını evde kendi başınıza takıp çıkarabilirsiniz. Bununla birlikte süpürge motorları biraz daha karmaşık ve teknik bilgi isteyen parçalardır. Süpürge motorları, uzun yıllar kullanımın ardından ömürlerini tamamlayabilirler. Bu durumda süpürgenin motorunu değiştirerek kullanmaya devam edebilirsiniz.

Motorlar, belirli süpürge grupları için üretilmektedir. Motor değişiminde süpürgenizin markasına dikkat etmeniz gerekir. Bunun yanı sıra Watt değeri, fan sayısı gibi özelliklere de dikkat eder motor seçimi yapılabilir.