MENÜ
Dikey Şarjlı Elektrikli Süpürge Temizliği ve Bakımı

Ev temizlik ürünleri içerisinde öne çıkan ve son zamanların en fazla tercih edilen Fantom dikey süpürgeler, derinlemesine temizlik yaparken toz ve kirleri kolay ve hızlı bir şekilde ortaya çıkarmaktadır. Aynı zamanda kullanışlı tasarımı ile pratiklik açısından az parçadan oluşur.

Yüzeyde görünmeyen küçüklükte ki tozları kolay, hızlı ve derinlemesine yüksek emiş gücüne sahip olarak temizlemeye olanak sağlar. Dik süpürge başlıkları kullanıcıların rahat kavrayabilmesi için özel olarak tasarlanmış olup pratik ve rahat temizleme güvenliği sunar.

Evinizi yüksek performans dahilinde bu denli temiz tutan ve en büyük yardımcınız haline gelen Fantom dikey Süpürgenin de düzenli olarak temizlenmeye ihtiyacı vardır. Yıllar geçse de ilk günkü performansı alabilmek için düzenli ve doğru temizlik şart olmaktadır.

Dikey Şarjlı Elektrikli Süpürge Temizliği ve Bakımı

Fantom dikey süpürge ev temizliğinde gözden kaçırılan noktaları ve köşeleri derinlemesine temizleme imkânı sunar. Ancak süpürgenin ilk günkü gibi çalışması adına temizlenmesi ve gerekli bakımlarının düzenli bir şekilde yapılması oldukça önemlidir.

Elektrikli süpürgeleri ev temizliği için kullanıldığı sürece içerisinde toz ve kirler birikebilir. Düzenli olarak temizliği ve bakımının yapılmadığı süpürgelerin sahip olduğu performansını kaybetmesi ve ilerleyen dönemlerde bozulması söz konusu olmaktadır.

Evde bu işlemlerin yapılması elbette mümkündür. Ancak nasıl yapılacağını bilmek büyük önem taşımaktadır. Detaylı bakım işlemleri adına ise kullanım kılavuzu yardımcı olmaktadır. Ancak kılavuzu kaybeden ya da o an için bulamayan kişiler Fantom teknik servis ile iletişime geçebilir.

Dikey şarjlı elektrikli süpürgesi modelleri için, performansının ilk günkü gibi kalması için ve daha uzun ömürlü bir kullanım adına yapılması gerekenler aşağıdaki gibidir.

Dikey Süpürge Temizliği

Fantom dikey süpürge başlıkları temizlik eldiveni kullanımı ile birlikte özenli ve dikkatli bir şekilde temizlenmelidir. Süpürgenin içerisinde hapsolmuş toz ve kirleri temizleyerek ürünün performans gücünü artırarak daha uzun ömürlü olmasını sağlayabilirsiniz. Temizleme başlığının ile birlikte filtre ve toz haznesini de düzenli, periyodik bir şekilde temizlemeniz önerilmektedir.

Fantom dikey süpürge temizliği ve bakımı, cihazınızın yıllarca yüksek emiş gücünü kaybetmeden zahmetsiz ve pratik bir şekilde kullanmanız için önemli ve gereklidir. Toz haznesini uygun olan bir ortamda ilk olarak çırparak ve daha sonra nemli bez ile temiz bir alanda detaylıca temizlemeniz tavsiye edilir.

Ancak toz haznesini temizlerken deterjan, cila, oda spreyi gibi kimyasal maddeler kullanmamalısınız. Aynı zamanda toz haznesi bulaşık makinesi, çamaşır makinesi gibi ürünlerde temizlenmemelidir. Toz haznesi yuvalarının süpürge modeline göre kombinasyon başlığındaki fırçalar ile birlikte temizlenmesi önerilir.

Elektrikten Çekilmesi

Elektrikli cihazların temizliği mutlaka cihazın elektrik ile temasının olmadığı bir durumda yapılması gerekir. Ürün hala çalışıyor iken ve ya çalışmaz halde fişi prizde takılıyken yapılması kesinlikle uygun değildir. Bu sebeple elektrikli Fantom dikey elektrikli süpürgenizi temizlemek isterseniz ilk olarak cihazı kapatmanız ve akabinde fişini çekmeniz gerekmektedir.

Bunun yanı sıra uzun süre boyunca çalışmış olan bir süpürge ısınmış olacaktır. Dolayısı ile hemen temizlemeye girişmeden evvel bir süre soğuması adına beklemek daha doğru olacaktır. Böylelikle içerisindeki toz ve kirler de yatışmış olacaktır.

Toz ve Kirin Temizlenmesi

Elektrikli süpürgenizi temizlerken ilk adım toz ve kiri uzaklaştırmak olmalıdır. Elektrikli ve ya şarjlı süpürge modelleri kılavuzuna detaylı şekilde göz atılmalıdır. Süpürgenin içinde yer alan herhangi bir toz birikintisi mümkünse hava püskürterek, fırçalayarak ya da nemli bez ile temizlenmelidir. Ancak nemli bez ile temizlik tercih edildiğinde parçaları takmadan evvel tüm parçaların kuru olduğundan emin olmak gerekir.

Toz Haznesi Boşaltılır veya Yenilenir

Tüm elektrikli süpürgeler bir toz haznesine sahiptir. Haznesinde toz ve kirler biriken süpürgenin motor gücü zayıflar. Bu nedenle haznenin boşaltılması önemlidir. Ancak bu işlem her modelde farklılık gösterebilir.

Dolmuş bir torba ve ya torbasız hazne, hava akışına mâni olduğu için süpürgenin performansını düşürür ve bu nedenle süpürge tam performansı ile çalışamaz. Bazı modellerde ise haznede yer alan toz torbasını yenisi ile değiştirmeniz de gerekebilir.

Fantom Süpürge Ucu Nasıl Temizlenir?

Fantom süpürge filtre temizliği sayesinde derinlemesine temizlik yapmanızı sağlayan cihaz, tozları yüksek emiş gücüyle kolay bir şekilde çekmektedir. Ancak filtresi bulaşık makinesinde yıkamaya uygun değildir. Bunun yerine bol duru su ile yıkanarak iyice kurutulduktan sonra dikkatli bir şekilde yerine takılmalıdır.

Fantom Süpürge modellerinde hepa filtre teknolojisi tercih etmektedir. Bu özelliği ile tasarlanan ürün dayanıklılığı ile uzun yıllar kullanılabilir. Bakımı ise oldukça kolay ve pratik bir şekilde olan filtreyi her ayda bir temizlemek önemlidir. Bu sayede süpürgenizi uzun süre sorunsuz ve rahat şekilde kullanmanız mümkün olmaktadır. Yüksek performans gücü ile en zorlu, kir ve tozları kolayca temizleyebilirsiniz.

Detaylı Filtre Temizliği

Filtreler zaman içerisinde tozların biriktiği ancak cihaz kullanımı için oldukça önemli olan parçalardır. Bu sebeple filtreler birinci sınıf olsa dahi kullanım sıklığına göre önünde sonunda tıkanma belirtileri gösterecektir. Dolayısı ile düzenli aralıklar dahilinde filtrelerin temizlenmesi önerilmektedir.

Süpürge filtresini yıkamak, kimi modeller için mümkün olmaktadır. Ancak bazı modeller için yıkamak doğru bir yöntem olmayabilir. Günümüzde bazı Fantom modellerin filtrenin tozu alındıktan sonra ılık suda yıkamaya imkan tanıdığı görülmektedir. Bu nedenle kesinlikle yıkamadan önce kullanım kılavuzunu incelemek ve orada önerilen talimatlara göre hareket etmek gerekir.

Ancak filtrenin yıkanabilir olması parçanın nemli bir şekilde makineye tekrar takılabileceği anlamına gelmez. Kesinlikle filtrenin tamamen kuruduktan sonra yeniden süpürgeyle birleştirilmesi gerekir. Buna ek olarak filtre ve süzgeç bilinenin aksine bulaşık makinesi veya çamaşır makinesinde yıkanmaya uygun değildir.

Ayrıca saç kurutma makinesi ile de kurutulması önerilmez. Bundan dolayı hemen yıkamadan önce ürünün ve filtrenin modeline dikkat etmek önerilir. Aynı zamanda süpürgenin kullanım talimatında da filtre temizleme önerileri bulunmaktadır. Süpürge filtresi temizlemek adına bilinmesi gereken bazı adımlar vardır. Bu adımlar ise genel olarak sırasıyla şu şekildedir.

  • Süpürgenin şarj ünitesinden çıkarılması ve güvende çalışmak adına kapatma düğmesine basılmış olması gerekir.
  • Toz haznesi çıkartılmalıdır.
  • İçerisindeki toz ve kirler boşaltılır.
  • Hazne süpürge modeline göre temiz su ile yıkanır veya nemli bez ile silinir.
  • Haznenin iyice kuruması beklenir. Kurutma işlemi için dışarıdan müdahale edilmemesi önemlidir. Aksi takdirde nemli kalma ihtimali yüksektir. Nemli kalan toz haznesi kötü kokuya neden olacaktır.
  • Filtreler çıkartılır ve talimatlara göre temizlenir. Genel olarak hafifçe vurarak toz çıkarabilir ve daha sonra suyla yıkanabilir. Filtreleri tamamen kurumadan süpürge içerisine takmamak gerekir.
  • Süpürgenin aksesuarları deterjanlı su kullanarak yıkanır ve kurulanır.
  • Tüm parçalar iyice kurutulduktan sonra süpürge yeniden monte edin.

Teknik Servis İle İletişim

Rutin bir elektrikli süpürgesi temizliği yukarıdaki adımlar ile kolaylıkla yapılabilir. Fakat bu anlaşılabileceği gibi yüzeysel bir temizlik olmaktadır. Derinlemesine bir bakım için tecrübe ve teknik bilgi gerekir.

Dolayısıyla elektrikli süpürgesi motorunu temizlemek için en iyi yöntemi teknik servis olacaktır. Belirli aralıklarla teknik servis ile iletişime geçilebilir. Rutin bakımlara ek, teknik servis işlemleri, ürünün daha verimli çalışmasını sağlayabilir.