MENÜ
Elektrikli Süpürge Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yaşam alanlarımızı temizlerken ve daha hijyenik bir hale getirirken dikkat edilmesi gereken birçok detay vardır. Temizlik yaparken ev aletlerine olan ihtiyaç malum. Temizlikte ihtiyacımız olan eşyaların başında elektrik süpürgeleri gelir. Teknolojinin sürekli olarak gelişmesiyle birlikte süpürge tiplerinin de çeşitleri artmakta ve farklılık göstermektedir. Seçenekler bu kadar artarken hangi süpürgeler tercih edileceği kullanıcıların ihtiyaçları doğrultusunda belirlenmelidir. Mesela ev, ofis gibi ortamlarda  kullanacağınız elektrik süpürgeleri farklılık gösterebilecektir.

Bulunduğunuz ortamların genel olarak hijyeninin sağlanması, zemininin temizlenmesi, havasının temizlenmesi oldukça önemli. Özellikle evcil hayvanınız varsa, evde alerjik hastalıkları olan kimse varsa süpürge seçimine ayrıca dikkat etmelisiniz. Aksi durumda ihtiyacınız olan konforu kendinize sağlayamamış olursunuz.

Elektrik Süpürgesi Alırken Dikkat Edilecekler

Elektrik süpürgesi alırken dikkat edilmesi gereken noktaları şu şekilde sıralayabiliriz;

Güç Tüketimi

Elektrik süpürgesi seçimi yapılacaksa, dikkat edilmesi gereken noktaların başında güç tüketimi gelmektedir. Güç tüketimi az olan süpürgelerde de performansı iyi olan seçenekler bulabilmek mümkündür. Hem güç tüketimi az olan hem de yüksek performans sağlayan süpürgeler ile enerji tasarrufu yapılabilmektedir.

Watt gücü yüksek olan her elektrik süpürgesinin performansının yüksek olacağını düşünmek yanlıştır. Bugüne kadar bazen süpürgelerdeki performans ve güç kavramları, motorların gücüne göre değerlendirildiği için karıştırılmıştır. Halubuki süpürgelerin watt ya da airwatt gücü ile motor gücü hakkında bilgi sahibi olunabilmektedir.

Emiş Gücü

Emiş gücü yüksek süpürgelerden alınan performans da genellikle yüksek olur. Bu sayede temizliğinizi kısa sürede ve verimli bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Emiş gücünün yüksek olduğu elektrik süpürgeleri toz çekme konusunda da başarılıdırlar. Tabi bazen aşırısı temizlik yaparken sizi zorlayabilir. O yüzden mümkünse emiş gücünün ayarlanabildiği bir süpürge tercih etmeli.

Sessiz Çalışma

Kimi süpürgeler gereğinden fazla sesli çalışabiliyorken, kimi süpürgelerde bu ses daha aza indirgenmiştir. Süpürgeler ses seviyelerine göre de farklılık göstermekte olup, süpürge tercihinizi yaparken en azından kapı zili, telefon sesi gibi sesleri duyabilecek kadar az gürültü yapan bir model tercih edilebilir. Üstelik sessiz süpürgeler sayesinde günün dilediğiniz saati temizlik yapabilirsiniz.

Hepa Filtre

Temizlik yapılırken kir, toz gibi partiküller etrafa dağılabilir. Bu da sağlık açısından tehlikeli olabilmektedir. Hepa filtreler bulunan elektrikli süpürgeler, tozun dışarıya yayılmasını engellemektedir. Hepa filtreli süpürgeler genellikle toz torbaları olan süpürge modellerinde kullanılan bir filtredir. Hepa filtreye sahip olan bir süpürge tercih etmeniz özellikle astım ya da alerjik rahatsızlığı olan kişiler için ideal ürünler arasındadır.

Teknik Servis

Elektrik süpürgesi satın aldıktan sonra olumsuz durumlar yaşamamanız için teknik servis ağı yaygın ve kolay ulaşabileceğiniz bir marka tercih etmelisiniz. Üstelik seçtiğiniz markanın satış sonrası hizmette, size sunacağı garanti süresi, yedek parça temini desteği gibi konular da oldukça önemlidir.

Aparatlar ve Başlıklar

Kullanım amaçlarına göre süpürgelerin farklı başlıkları bulunmaktadır. Süpürgenin toz, kir gibi detayları iyi çekebilmesi için ve verimli bir temizlik sağlanabilmesi için nerede, hangi aparatın kullanılacağı çok önemlidir. Temizlik esnasında istenilen her yere rahatlıkla erişebilmek için de süpürge başlıklarının önemi büyüktür.

Pratiklik

Süpürge tercihinizde sizi yormayacak ve rahat hareket ettirebileceğiniz modelleri tercih etmenizde fayda var. Dikey süpürge, robot süpürge gibi birçok farklı model arasında hem konforlu bir kullanım sağlayan hem de temizliği iyi bir şekilde yapan alternatifler arasından seçim yapılabilir. Mesela robot süpürgelerde aradığınız konforu bulmanız mümkün. Yanında değilken bile temizlik yapabilmeniz mümkün. Ürünü satın alırken ilk denediğinizde kullanımı hakkında ön bir bilgiye sahip olabilirsiniz. Kullanacağınız alandaki eşyaların ya da mobilyaların çevresini temizlerken de rahat kullanıp kullanamayacağınız analiz edebilirsiniz. Üstelik ağırlığı ile sizi fazla yormayacak bir elektrik süpürgesi modeli ile temizliğinizi de daha kısa bir sürede bitirebilirsiniz.

Enerji Sınıfı

Elektrik süpürgesi seçiminizi yaparken A enerji sınıfı ile çalışan, mümkün olduğunca daha az enerji tüketen bir model tercih etmenizde fayda var.