MENÜ
Halı Yıkama Makinesi Temizliği Nasıl Yapılır?

Evde halı temizliği için ihtiyacınız olan konforu Fantom halı yıkama makineleri sunmaktadır. Tabi ki bu makineleri kullanan birçok kişinin sorduğu soru “Halı yıkama makinesi temizliği nasıl yapılır?” olmaktadır. Doğal olarak herkes aldığı halı yıkama makinesinin daha uzun ömürlü olmasını ve ilk günkü gibi halı makinesinin yüksek performans göstermesini ister. Haliyle halı yıkama makinesinin bakımı ve temizliği konusunda burada büyük önem taşımaktadır. Tabi ki her halı yıkama makinesi birbirlerinden farklı özellikler taşıyabileceği için kimi zaman temizliği yapılırken de, birbirinden ayrılan noktalar olabilir.

Halı Yıkama Makinesi Temizliği ile Maksimum Performans

Fantom halı yıkama makinelerinden herhangi biri ile halı yıkama işlemi yapmak istiyorsanız ürünü aldıktan sonra tıpkı elektrikli süpürge kullanacakmış gibi öncelikle kullanım kılavuzunu detaylı bir şekilde okumanız önerilmektedir. Böylelikle makinenizin tüm özellikleri hakkında detaylı bilgi sahibi olarak, makineden alacağınız performansı da arttırabilirsiniz.

Halı yıkama makinenizi her kullanımdan sonra temizlemeniz, makinenizi uzun yıllar kullanmanız için de size yardımcı olacaktır. Halı yıkama makinesiyle temizlik yaptıktan sonra makinenizin içerisinde kirli su biriktirmektedir. Halıdan çekilen, haznede birikmiş olan kirli suyun mutlaka boşaltılarak, haznenin temizlenmesi gerekmektedir. Aksi durumda, haznede kirli su bekletilirse, suyun içerisinde istenmeyen bakteriler oluşabilir ve bu da zamanla kötü bir koku oluşumuna yol açabilir.

Halı yıkama makinesi temizliği yapılırken çok dikkatli olmakta da fayda var. Temizlik yapılırken, makinenin motoruna su kaçırmamaya dikkat edilmelidir. Hatta makinede bulunan elektronik aksamları bir bezle nazik şekilde silip, temizleyebilirsiniz.

Halılarınızda derinlemesine temizlikle size yardımcı olan Fantom halı yıkama makinelerinin aparatlarının bakımı da önemlidir. Makinelerde yer alan hortum, aparat fırçası halı yıkama makinesinde temizlenmesi gereken parçalardan biridir. 

Bu aparatlar makinenizden çıkabilme özelliğine sahiptir.  Aparatları makineden çıkarttıktan sonra yıkayarak, kolaylıkla temizleyebilirsiniz. Temizlediğiniz parçaları kurutarak, bir sonraki makine kullanımınıza hazır hale getirebilirsiniz. Plastik ya da vakum boruları da yıkanabilir özelliktedirler. Ama her ne olursa olsun, burada dikkat edilmesi gereken şu vardır ki, makinenin hiçbir parçası kurumadan yerine takılmamalıdır.

Halı yıkama makinelerinin dış yüzeyini de temizleyerek, makinenizin ilk günkü gibi kalmasını sağlayabilirsiniz. Bu yüzden makinenizin dış kısmını sert süngerlerle ya da tel gibi cisimlerle silmemeye dikkat etmelisiniz. Genellikle krem temizleyiciler ile nazikçe ovalanarak temizlenmektedir. Bunun yanı sıra halı yıkama makinesinin tekerleklerinin de temizlenmesi önemlidir. Makinenizin tekerleklerini ıslak bir bezle silmeniz halinde yeterli şekilde temizlenmiş olacaktır.

Halı yıkama makinelerinde makinenin tüm parçalarının tamamen kuru olduğundan emin olduktan sonra çıkartılan tüm parçalar süpürgeye geri takılabilir. Makinenin tüm parçaların kuru olması önemlidir çünkü genelde bakteriler, nemli filtreler gibi parçalarda barınmaktadırlar.

Halı Yıkama Makinesini Etkin Bir Şekilde Kullanma

Halı yıkama makinelerinde leke çıkarıcı, su ve şampuan gibi ürünler kullanılmaktadır. Halı yıkama makinesinde kullanılacak olan ve halı üzerinde etkin bir temizlik sağlayacak olan halı temizleyicisini, suyu, leke çıkarıcıyı en doğru şekilde kullanmak gerekmektedir. Halı yıkama makinesine ihtiyacı olandan fazla su koymamak gerekir. Aynı zamanda kullanılacak temizleyicilerin makineye uygun şekilde tercih edilmesi gerekmektedir. Makinenizin kiri, tozu çekme özellikleri de göz önünde bulundurularak önerilen temizleyicileri kullanabilirsiniz.

Halı yıkama makinesini kullanırken, yıkayacağınız halıyı gereğinden fazla ıslatmamaya dikkat etmelisiniz. Çünkü halınızı yıkadıktan sonra kendi haline kurutmaya bırakacağınız için bakteri ya da kötü kokuların oluşmasını engellemiş olursunuz. Makinenize gereğinden fazla su koymamak makinenizin düzgün çalışması için de önemlidir. Su haznesi gereğinden fazla suyla doldurulmayacağı gibi makinenizde kullanacağınız su da önemlidir. Ilık ya da soğuk su seçeneklerinden hangisinin kullanılması gerektiğine makinenin kullanım kılavuzundan bakabilirsiniz. Genellikle çok sıcak su yani kaynamış su halı yıkama makinesine zarar verebileceği için birçok marka makineye sıcak su koymamanızı ister.

Halı yıkama makinesinin aparatlarını da temizlik sırasında olması gerektiği gibi kullanmakta fayda var. Makinenin temizlik için kullandığınız aparatını ileri-geri şeklinde hareket ettirmeniz sağlıklı olacaktır.

Halı yıkama işlemleri genellikle halı yıkama şampuanı ile gerçekleştirilmektedir. Halıyı şampuanladıktan sonra durulama işlemi yapılmaktadır. Bu yüzden makinenizdeki hazneye halı yıkama şampuanını koymadan önce duru su koymanız gerekmektedir. Yani şampuanı, temiz suya koymanız gerekmektedir.

Temizliği Kolay, En İyi Halı Yıkama Makineleri

Fantom’da hem performansı yüksek, hem kullanımı basit hem de temizliği kolay halı yıkama makineleri bulabilirsiniz. Fantom Jumbo, Fantom Robotix, Fantom Poseidon gibi birçok farklı model halı yıkama makinesini kullanarak halılarınızda istediğiniz temizliği elde edebilirsiniz. Tercih edeceğiniz Fantom halı yıkama makinesinin özelliklerini göz önünde bulundurarak, tavsiye edilen miktarda su ve deterjan kullanmak gerekmektedir.

Halı yıkama makinelerinin su deposunun temizliği son derece önemlidir. Halı yıkama makinesi kirli su ile dolduğu zaman bazı makineler uyarı verebilmektedir. Bu gibi durumlarda makinenin sağlığı açısından boşaltma işlemini gerçekleştirebilmek için halı yıkama makinesi durdurularak, yeniden temiz su ile doldurulmalıdır. Sonrasında halı yıkama işleminize devam ediyor olabilirsiniz. Hatta su haznesini, temizlik yaptığınız alana göre birkaç kez boşaltmanız da gerekebilir. Ama Fantom Robotix CC-9500 Su Filtreli Halı Yıkama Robotu gibi 9 litre su kapasitesine sahip bir model tercih ederseniz temizliğinizi kesintiye uğramadan gerçekleştirebilirsiniz. Bu model 4 lt temiz su kapasitesi ve 9 lt kirli su kapasitesine sahiptir.