MENÜ
Hepa Filtre Nedir?

Günlük yaşamda bir hava temizleyici aradığınız zaman ya da filtreleme söz konusu olduğunda Hepa terimi çok fazla duyulmaktadır. Bu anlamda Hepa filtresinin ne olduğunu merak ediyor olabilirsiniz ya da nasıl çalıştığını merak ediyor olabilirsiniz.

Hepa filtreleme, akıllıca bir hava temizleyici satın almak için anlaşılması gereken önemli ve popüler bir hava temizleme teknolojisi olmaktadır. Hepa, 0,3 mikron parçacıkların %99,97'sini yakalayabilen filtreleri tanımlamak için kullanılan bir tanımlamadır. Genel olarak bakıldığı zaman Fantom elektrikli süpürgeler bu teknoloji ile üretilmektedir.

Hepa Filtre Nedir?

Hepa, filtre yüksek verimli partikül hava anlamına gelir. Bu bilinen tek kısaltma da değildir. Örneğin, sık sık yüksek verimli partikül tutuklamadan da söz edilir. Hepa filtresine ek olarak, genellikle EPA veya ULPA filtresi olarak da adlandırılır.

EPA, verimli partikül havanın kısaltmasıdır. ULPA da ultra düşük penetrasyonlu hava anlamına gelir. Bunlar, en yüksek tutuşa sahip filtrelerdir. Kısaltma, filtre düzeyine bağlıdır.

Hepa Filtre Kullanımı

Sertifikalı Hepa filtre, piyasadaki en verimli hava filtrelerinden biridir. Gıda endüstrisinden, ilaç sektörüne, hastanelere kadar pek çok filtrasyon sisteminde vazgeçilmez bir ekipmandır. Günümüzde Hepa hava filtreleri, genel olarak hava kalitesinin sağlanmasında en önemli ekipman parçalarıdır.

Gerçekten de Hepa filtresi, kendilerini bu toza bağlayan ince parçacıkları ve bakterileri yakalamak için çok önemlidir. Hepa filtrasyon sayesinde daha iyi hava hijyeni için sağlıklı havadan gerçekten faydalanabilirsiniz.

Bu konuda Fantom elektrik süpürgeleri kullandıkları Hepa filtre ile çok büyük bir fayda sağlamaktadır. Hem müşteri memnuniyeti hem de kullanım avantajları ile çok geniş bir kapsamda fayda sağlanmaktadır.

Hepa Filtre Özellikleri

Genel olarak Hepa teknolojisinin kullanıldığı Fantom süpürgeler kullanıldığı alanı derinlemesine ve kolayca temizlemektedir. Bu kapsamda kullanım özellikleri açısından 4 şekilde temizleme işlemi gerçekleştirmektedir.

Doğrudan etki: Bu özellik ile belirli toz, küf ya da polen çeşitlerine, bir elyaf ile çarpışır ve tam olarak içine çeker.

Eleme: bu işlem ile hava akışı iki lif arasındaki parçacıkları taşır, fakat parçacık boşluktan çok daha büyüktür, buna bağlı olarak da tutulur.

Durdurma: Bu süreçte hava akışı liflerin etrafında tekrardan yönlendirilecek kadar yumuşak olur, fakat atalet ile parçacıklar yoluna devam eder, liflerin kenarına yapışır.

Difüzyon: Küçük ve çok ince özellikte olan parçacıklar çok daha büyük olanlara oranla düzensiz hareket etmektedir. Bu nedenle liflere çarpma ve yapışma olasılıkları da daha yüksek olmaktadır.

Bütün bu temizleme işlemlerinde havada yer alan partiküller ortadan kalkmaktadır. Bu kapsamda da 4 etki ile tüm bu özellikleri sağlar.

Hepa Filtre Çalışma Süreci

Fantom elektrik süpürgeleri kullanıldığı ortam havası kirliliği kapsamında Hepa filtre ile havada yer alan kirleticileri karmaşık bir lif ağında yakalar. Hepa filtrenin ortalama performans süresi her zaman dikkate alınmalıdır.

Sağlıklı ve temiz bir çevre sağlamak için toz, mikrop ve mikroorganizma türlerini analiz etmek mümkündür. Bu kapsamda Fantom elektrikli süpürgeler, teknolojik bakımdan en kullanışlı teknikleri uygulamaktadır.

Hepa Filtre Kullanım Özellikleri

Genel olarak, farklı hava temizleme teknolojileri vardır. Bunlar; aktif karbon, iyonizasyon, ozon, UV teknolojisi ve Hepa. Bazı hava temizleyicileri teknolojileri bir arada kullanırken, bazıları ise yalnızca bir teknolojiyi kullanır. Hepa filtreler kullanıldığı alanı derinlemesine ve profesyonel bir şekilde temizler.

Fantom elektrikli süpürgelerin tercih edilme sebebi de bundan kaynaklanmaktadır. Aynı zamanda Fantom ürünlerin duman ve diğer kimyasallar gibi son derece küçük kirletici maddelerle başa çıkmak için Hepa filtrelerle birlikte çalışan başka teknolojileri de vardır. Bu nedenle Hepa filtreleri havayı en ince noktasına kadar temizler.

Hepa ulpa filtreleri; kalite için biraz daha fazla harcamaya istekli olan ve odada daha temiz hava isteyen herkes için idealdir. Hepa filtresi, modern hava temizleyicilerinde bir standarttır.

Hepa Filtre Ne İşe Yarar?

Genelde Fantom elektrikli süpürge seçtiğinizde Hepa filtreler kullanıldığı ortam son derece temiz ve sağlıklı olmaktadır. Gerçekten de, toz parçacıklarının havasını filtreleyecek kadar yüksek bir tutma (%99,95) vardır. Alerjiler için de son derece önemlidir. Bir evde toz akarları ve polenler dahil olmak üzere çeşitli alerjenler bulunabilir.

Evcil hayvanların varlığı da bir evdeki en büyük alerjen durum olmaktadır. İyi bir Hepa filtresine sahip Fantom elektrikli süpürge bu nedenle havadaki çeşitli alerjenleri filtreleyebilir. Bu, alerjik reaksiyon olasılığını en aza indirir ve evdeki hava kalitesini düzenli tutar.

Alerjiler için elektrikli süpürge kullanımında Hepa filtre son derece önemli olmaktadır. Bu konuda Fantom elektrikli süpürgeler çok fazla işe yarar. Hepa filtresi, filtrenin Hepa adını taşıyabileceği kadar yüksek tutma özelliğine sahip bir hava filtresi türüdür.

Hepa Filtre İşlevleri

Hepa filtresi, 1940'larda Manhattan Projesi için geliştirildi. Radyoaktif kalıntıların hava yoluyla yayılmasını önlemeyi amaçlıyordu. Hepa filtresi, hastaneler, nükleer santraller ve elektrikli süpürgeler dahil olmak üzere birçok durumda yaygın olarak kullanılmaktadır. Fakat en kapsamlı işlevini Fantom elektrikli süpürgeler ile yapmaktadır.

Bu noktada Fantom elektrikli süpürgelerin kullanıldığı ortam havası kirliliği bakımından son derece temiz ve bol oksijenli bir hava yaratır. Bu nedenle Fantom süpürgelerde kullanılan Hepa filtre günümüzün en iyi hava filtresi türlerinden biridir. Bu konuda içeri çekilen hava Hepa filtresine girer ve ardından hava bir fiber yapı aracılığıyla filtrelenir.

Lifli yapı ne kadar yoğunsa, tutma o kadar yüksek olur. Hepa filtresi, havadaki çok küçük parçacıkları filtrelemek için uygundur. Buna toz, ince toz, duman, küf ve alerjenler dahildir. Bu kapsamda Fantom elektrikli süpürgelerin kullanıldığı ortam havası tamamen temiz ve hijyenik olur.

Hepa Filtre Kullanım Süreçleri

Hepa lifleri bir akordeon şeklinde düzenlenmiştir. Bu, parçacıkları yakalamak için daha büyük bir filtreleme kapasitesi sağlar. Bu derinlik filtreleme teknolojisi sayesinde, 0,3 mikrona kadar son derece ince boyuttaki öğeler kolayca yakalanıp ortadan kaldırılabilir.

Sağlığa zararlı bu partiküllerle mücadele etmek ve Hepa filtre hava temizleyici görevi görmek için 3 işlem filtrasyon kapasitesine müdahale edebilir. Fantom elektrikli süpürgelerin kullanım süreçleri de bu şekilde ilerlemektedir.

Bu son teknoloji Hepa filtreli Fantom süpürgelerin tam kapasite ile çalışmasını sağlar. Ancak Hepa filtrelerin aynı olmadığını bilmelisiniz. Aslında, kuruluma bağlı olarak farklı Hepa filtre türleri de bulunmaktadır.

Hepa filtrenin bakımı ile ilgili olarak, sadece ön filtreleri ve orta verimli filtreleri değiştirmeniz ve düz veya kıvrımlı kaset ön filtreleri toz parçacıklarını emerek temizlememeniz yeterlidir. Hepa filtreler yıkanmaz.