MENÜ
Küçük Ev Aletleri Temizliği Nasıl Yapılır?

Teknolojinin ilerlemesi ve ihtiyaçların artmasıyla birlikte ev işleri için daha pratik hale gelmeye başlamıştır. Ev ortamında çok fazla tercih edilen küçük ev aletleri hem zamandan tasarruf etmeyi sağlıyor hem de işinizi oldukça kolaylaştırıyor. Küçük ev aletlerini uzun yıllar kullanmak için tabi düzenli olarak temizliklerini yapmak gerekir. Bu yüzden bu yazımızda “Küçük ev aletleri temizliği nasıl yapılır?” sorusunun cevabını sizinle paylaşacağız. Tost makinesi, ekmek kızartma makinesi, kahve makinesi, çay makineleri ve daha birçok küçük ev aletinin bakımı iyi bir şekilde yapıldığı sürece ilk günkü gibi yıllarca kullanılabiliyor.

Evde keyifle vakit geçirmek için ve işleri pratik bir şekilde gerçekleştirmek için yardımcı olan küçük ev aletleri sayesinde tostlarınızı daha lezzetli bir şekilde yapabilir, çayınızı ya da kahvenizi daha kolay şekilde hazırlayabilirsiniz. Lezzetli yemekler, içecekler hazırlamak için, evinizde temizliği verimli bir şekilde yapabilmek için vazgeçilmezler arasında birçok küçük ev aleti bulunmaktadır. Hız kazandıran ve rahatlık sunan küçük ev aletleri ile uzun yıllar birlikte olmak istiyorsanız, kullandıktan sonra bu ürünlerin temizliğini olması gereken şekilde yapmak gerekmektedir.

Küçük ev aletlerinin temizliği söz konusu olunca birçok kişi üşenebilmektedir. Aslında ürünle ilgili yeterli bilgiye sahip olunduktan sonra, küçük ev aletleri temizliği de kolay olacaktır. Ayrıca küçük ev aletlerini satın alırken sadece uygun fiyatlı ve kaliteli olanları tercih etmemek gerekir, aynı zamanda kolay temizlenebilir özellikte olan ürünler arasında yer alan seçenekleri değerlendirmekte fayda var.

Peki küçük ev aletleri temizliği konusunda bilmeniz gereken detaylar neler, gelin hep birlikte bakalım.

Tost Makinesi Nasıl Temizlenir?

Tost makineleri kahvaltılar başta olmak üzere günün her saati kullanılarak, lezzetli tostlar hazırlamaya yardım etmektedir. Gerek tost hazırlamak için gerek ekmek kızartmak için büyük kolaylık sağlamaktadır. Tost makinesi eğer uzun süreli olarak kullanılmak isteniyorsa temizliği çok önemlidir. Hatta makinenizi her kullanımdan sonra temizlemenizde fayda var. Böylelikle malzemeler makinenizin üzerine yapışmadan temizliği daha kolay olacaktır.

Tost makinesi oldukça kolay temizlenebilmektedir. Makinenizi kullandıktan sonra, üzerindeki plakaların soğumasını bekledikten sonra temizlemek gerekmektedir. Plakaların üzerinde kırıntı, peynir, yağ gibi malzemeler olabileceği için, kolay bir şekilde çıkartmanıza yardımcı olacak sünger ya da bez kullanabilirsiniz. Buna karşın makinenin plakaları çıkıyorsa suyun altında yıkayarak, tamamen kuruduktan sonra makineye geri takabilirsiniz.

Kahve Makinesi Nasıl Temizlenir?

Özellikle kahve tutkunları tarafından günün birçok saati kullanılan kahve makineleri evlerin neredeyse en çok çalışan küçük ev aletleri arasındadır. Günden birden fazla mesai yapan kahve makinenizi temizlemek de bir hayli önemlidir.

Hızlı ve lezzetli kahveler hazırlamaya imkan sağlayan kahve makinenizi yaklaşık ayda bir kere beyaz sirke ve su ile kolay bir şekilde temizleyebilirsiniz. 1 bardak su ile 1 bardak beyaz sirke ile karışım hazırlayarak kahve makinenizi harika bir şekilde temizleyebilirsiniz. Su ve sirkeyi makinenize koyduktan sonra bu şekilde temizlenmesini sağlayabilirsiniz. Böylelikle kahve makinesinde oluşan kireç tabakasının çözüldüğünü göreceksiniz.

Ekmek Kızartma Makinesi Nasıl Temizlenir?

Kızarmış ekmekler özellikle kahvaltıların vazgeçilmezlerindendir. Sıklıkla kullanıldıkları için temizliklerinin düzenli olarak yapılması da önemlidir. Temizlemesi kolay olan ekmek kızartma makinelerinin ilk olarak soğumasını beklemek gerekmektedir. Genellikle ekmek kızartma makinelerinin alt kısımlarında kırıntı hazneleri bulunmaktadır. Bu hazneleri, makinenize zarar vermeyecek tarzdaki bir sabunlu bez ile temizleyebilirsiniz. Mümkün olduğunca her kullanımdan sonra bu temizleme işlemini yapabilirsiniz. Böylece ekmek kızartma makinenizi daha uzun süre, iyi bir şekilde kullanmış olabilirsiniz.

Meyve Sıkacakları Nasıl Temizlenir?

Her evde bulunmasa da meyve sıkacaklar da kullanışlı küçük ev aletleri arasında yer almaktadır. Bilindiği gibi meyve sıkacakları meyve suyunu posasından ayırmak için tasarlanan ürünlerdir. Dolayısıyla meyve suyunun posası hep bir yerde birikmektedir. Bu kısmı mutlaka temizlemek gerekmektedir. Aksi durumunda bakteri oluşacaktır ve bu da sağlık açısından iyi bir durum olmayacaktır.

Çay Makinesi Nasıl Temizlenir?

Çay makinesi temizliği yapacaksanız eğer öncelikle makinenizi fişten çekmiş olmanız gerekiyor. Sonrasında makinenin demlik kısmını ve ısıtıcı kısmını su ile birlikte çalkalamalısınız. Ürünlerin dış yüzeyini temizlemek için nemli bir bez tercih edebilirsiniz. Hatta az olacak şekilde bulaşık deterjanı da kullanabilirsiniz.

Çay makinesini temizlerken de diğer ürünlerde olduğu gibi makinenin elektrik aksamlarının su ile temas etmemesini sağlamak gerekir. Makinenizi temizledikten sonra tüm parçaların iyice kuruduğundan emin olana kadar makineyi kullanmamak gerekiyor. Sonrasında çay keyfinize kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Rondo, Blender ve Mikser Temizliği Nasıl Yapılır?

Mutfakta adeta kişilerin eli kolu olan ürünler arasında bulunan ve doğrama, karıştırma, parçalama gibi işlemler için kullanılan blender, mikser ve rondo gibi ürünler her kullanımdan sonra temizlenmelidir. Bu ürünlerin uç kısımları, bıçakları çoğunlukla çıkabilmektedir. Bu gibi kısımları çıkartarak, makinenin kullanım talimatını göz önünde bulundurarak bulaşık makinesinde yıkayabilirsiniz. Tabi ürünlerin motorlarını ya da elektrik aksamlarını temizlemek için bulaşık makinesi kullanılamayacağı için, bu gibi parçaları nemli ve yumuşak bir bezle temizlemek gerekmektedir.

Temiz gıdalar hazırlayıp, tüketmenize yardımcı olan doğrama ya da parçalama özelliği bulunan bu ürünleri temizlerken öncesinde ürünlerin kullanım kılavuzlarını da incelemek de fayda var.

Küçük Ev Aletleri Temizliğinde Nelere Dikkat Etmek Gerekmektedir?

Küçük ev aleti temizliği yapılırken dikkat edilmesi gereken noktaları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Küçük ev aletleri ya da küçük ev aletleri seti çoğunlukla elektrik ile çalışan cihazlar olduğu çin doğrudan su ile temas ettirmemek gerekmektedir. Bu yüzden cihazları temizlemeye başlarken fişten çekildiğine emin olmak gerekmektedir.
  • Küçük ev aletlerini temizlerken ürünün rengine zarar verebilecek ağartıcıları kullanmaktan uzak durmakta fayda var. Aksi durumda ürünlerin metal kısımları ya da gövde kısımları zarar görebilir.
  • Blender, rondo gibi bıçaklara sahip olan ürünlerin temizliğini yaparken bıçaklarını çıkartmayı unutmamak gerekmektedir. Böylelikle olası kazaların da önüne geçilmiş olur.
  • Birçok küçük ev aletinin direkt suyun altında yıkanmaması gerekir. Nemli bir bez tercih etmeniz daha doğru olacaktır. Tabi yine de bulaşık makinesinde yıkamaya uygun olan parçaları bulaşık makinesinde yıkayarak iş yükünüzü azaltabilirsiniz.

Küçük ev aletleri her zaman adeta hayat kurtarıcı olmuşlardır. İşinizi daha kolay ve kısa sürede yapmanız için yardımcı olan bu ürünlere birçok kaliteli markadan sahip olabilirsiniz. İhtiyacınız olan ürünlere karar verdikten sonra küçük ev aletleri fiyatları hakkında araştırma yaparak, bu kullanışlı ürünlere uygun fiyatlarla sahip olabilirsiniz.