MENÜ
Mükemmel Türk Kahvesi Yapmanın Püf Noktaları

Dünyanın neresine giderseniz gidin kahve, oldukça fazla tüketilen içeceklerin başında geliyor diyebiliriz. Ülkemizde de önemli bir yeri olan kahve, çeşitli kahve makineleri sayesinde daha özel bir yere sahip olmaya başladı. Geçmişten gelen kahve kültürü, Fantom Kahve Saati gibi Türk kahvesi makineleri ile daha da lezzetli bir hale gelmeye başlayınca birçok kişinin kafasında “Mükemmel Türk kahvesi yapmanın püf noktaları nelerdir?” sorusu oluştu. Mis gibi kokan aynı anda bol köpüğü olan bir fincan kahve için tabi ki bazı püf noktaları bulunuyor. Bu püf noktaları sayesinde hem kendiniz için hem sevdikleriniz için enfes Türk kahveleri yapabileceksiniz. Bu benzersiz lezzete kendinizden de bir şeyler katmak istiyorsanız tüm püf noktaları sizinle paylaşacağız.

40 yıl hatıra sahip olan Türk kahvesi sizin için vazgeçilmezse eğer bu içeriğimiz tam size göre. Muhabbetlerinizi daha koyu hale getirmek için tek ihtiyacınız olan bol köpüklü Türk Kahvesi yapmak hiç bu kadar kolay olmamıştı. Her ne kadar bazı kişiler için Türk kahvesi yapmak zor gibi gözükse de, bazı püf noktaları göz önünde bulundurduğunuz takdirde ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz. Bu detaylara dikkat ettikten sonra kahveniz köpüksüz ya da acı olması ihtimali de düşecektir.

Türk kahvesi yapmanın günümüzde daha kolay ve zahmetsiz olduğunu söyleyebiliriz. Bilindiği gibi Türk kahvesinin toplumumuzda önemli de bir yeri bulunmaktadır. Türk kahvesinin tarihine baktığımızda Osmanlı mutfağına kadar uzandığını görebiliriz. Tabi Osmanlı mutfağından bugünlere kadar bize gelen Türk kahvesini bol köpüklü yapmak için bir takım detaylar bulunuyor. Eski zamanlarda cezve ile yapılan Türk kahvesi, teknolojinin de ilerlemesiyle birlikte yerini artık yavaş yavaş Türk Kahvesi makinelerine bırakmaya başlamıştır. Hatta birçok evde küçük ev aletleri arasında neredeyse olmazsa olmazlar arasındaki yerini çoktan aldı bile diyebiliriz.

Cezvede de yapılsa, kahve makinesi ile de yapılsa Türk kahvesinin lezzetli olması için bir takım faktörler söz konusu olabilmektedir. Ve bu lezzetli kahveleri günün her saati tüketmek mümkün. Örneğin yorucu bir günün ardından tüm yorgunluğu atmak için bir fincan Türk kahvesi içebilir ya da yemekler sonra küçük bir keyif yapmak istiyorsanız bir fincan kahve eşliğinde dinlenebilirsiniz. Ayrıca sevdiklerinizle sohbetlerinizi bir fincan Türk Kahvesi ile gerçekleştirebilirsiniz. Tabi ki bu kadarla da değil. Türk Kahvesi birçok özel anınızda da sizinle birlikte. Özellikle kız isteme merasimlerinde adeta bir ritüel haline gelmesi ve o günün en önemli detaylarından biri olan Türk kahvesinin en iyi şekilde yapılması daha da önemlidir.

Günün her anını keyifle taçlandıran Türk kahvesinin özel olmasının nedenlerinden biri köpüklü olmasıdır. Peki mükemmel bir Türk kahvesi yapmak için neye ihtiyaç var gelin hep birlikte bakalım.

Taze Türk Kahvesi Kullanmayı Tercih Edin

Türk kahvesinden mümkün olduğunca fazla keyif almak ve kahvenizin harika bir tada sahip olmasını istiyorsanız tercih edeceğiniz kahvenin taze olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Eğer muhafaza ettiğiniz bir Türk kahvesi pişirecekseniz, kahvenin uygun koşullarda saklanmış olduğundan emin olmalısınız. Hava almayacak şekilde muhafaza etmiş olduğunuz kahve her zaman kendi kokusunu saklayacaktır. Bu yüzden kahvenizi saklayacağınız kabın iyi bir şekilde kapandığından emin olmalı ve nemden uzak bir yerde konumlandırılmasının sağlanması gerekmektedir. Türk kahvesini yeni alacaksanız eğer aktarlarda yer alan ve taze çekilmiş olan kahveleri tercih edebilirsiniz. Tabi şu detayı da atlamamak lazım, eğer çekilmiş kahve tercih edecekseniz çabuk bozulabileceğini unutmayın. Bunun için kahvenizi içmeden önce kendiniz de çekebilirsiniz.

Kahvenizi Hazırlamak İçin Kaliteli ve Soğuk Su Tercih Edin

Kahve pişirme işlemi yaparken harika bir Türk kahvesi yapmanın püf noktalarından biri de kullandığınız sudur. Tabi ki birçok marka su tercih edilebilir ama siz mümkün olduğunca iyi bir marka yani kaliteli olan suyu tercih edin. Çünkü en az kahveniz kadar tercih edeceğiniz su da kahvenizin tadını etkileyecektir. Bunun yanı sıra soğuk suyla yapılan kahvenin tadının da gayet iyi olacağını belirtelim. Eğer Türk kahvenizi hazırlarken musluk suyu kullanırsanız diğer seçeneklere göre kahvenizin tadı pek iyi olmayacaktır. Bu yüzden mümkün olduğunca şişe suyu ve soğuk suyla kahvenizi hazırlamaya özen gösterebilirsiniz.

Pişirdiğiniz Kahveyi Yeniden Isıtmayın

Türk kahvenizi pişirdiyseniz fazla bekletmeden tüketmenizde fayda var. Olur da herhangi bir sebeple kahvenizi içemediyseniz, aynı kahveyi yeniden ısıtmamak gerekmektedir. Aksi durumda kahvenin özellikleri kaybolmaktadır.

Kahvenizi Yeterli Sürede Isıtın

Her ne kadar kahvenin kısık ateşte pişirilmesi gerektiği bilinse de, eğer kahvenizi cezvede yapacaksanız, kahvenizi ocağa koyduktan sonra, çok uzun süre ocakta kalmamasına dikkat etmelisiniz. Aksi durumda kahveniz daha acımsı bir tat alacaktır. Bu arada küçük bir püf noktası verelim, kahvenizi ocakta pişiriyorsanız daha lezzetli olması için bakır cezve tercih edebilirsiniz.

Cezve veya Kahve Makinesi Temizliğine Dikkat

Kahvenizi hazırladığınız cezvenin ya da kahve makinesinin temizliğinin düzenli olarak yapılması gerekmektedir. Hatta hem düzenli hem de iyi bir şekilde yapılmalıdır. Kimi zaman cezvelerde deterjan ile temizlik yapılmasının ardından cezve iyi bir şekilde temizlenmezse kokusu cezvede kalabilir.

Kahvenizi Karıştırın

Kahvenizi, kahve makinesi yerine cezvede yapmayı düşünüyorsanız cezveyi ocağın üzerine koymadan önce yaklaşık 30 saniye kadar kahvenizi karıştırabilirsiniz. Tabi ocağa koyduktan sonra kahveyi ayrıca karıştırmamak gerekiyor. Bu arada kahve kaynayınca değil, kabarmaya başladığı zaman ocaktan alınmalıdır. Bu detay oldukça önemlidir çünkü birçok kişi kahve kaynayana kadar beklemektedir. Üstelik bu ayrıntı sayesinde kahvenin köpüğünü de daha kolay bir şekilde ayarlayabilmeniz mümkün.

Kahvenin Ölçüsünü Ayarlarken Dikkat Edilmeli

Sade, orta, şekerli gibi farklı şekillerde Türk kahvesi hazırlanabilmektedir. Hepsinde kahvenin miktarını hazırlarken dikkat etmek gerekmektedir. Şekerli kahve hazırlarken de tercihe göre toz şeker ya da küp şeker kullanılabilir.

Türk Kahvesi Makineleriyle Kahvenize Lezzet Katın

Fantom Kahve Saati gibi kahve makinesi modellerinin Türk Kahvesi hazırlarken hem pratiklik hem lezzet sunacağı düşünülürse klasik kahve hazırlama yöntemlerinin yerine tercih edilmesi iyi bir adım olacaktır. En güzel sohbetlerin vazgeçilmezi Türk Kahvesi’ni kahve makineleri ile deneyimleyebilirsiniz. Üstelik bir o kadar hesaplı fiyat seçenekleriyle. Türk Kahvesi makinesi fiyatlarıyla da gönülleri ısıtıyor. Bütçenizi zorlamadan, enfes tatta Türk Kahvesi hazırlayabilirsiniz. Hala bir Türk Kahvesi makinesi almadıysanız ve kahvelerinizi cezvede hazırlamaya devam ediyorsanız mutfaktaki pratik yardımcılarınız arasına bir yenisini daha ekleyebilirsiniz.