MENÜ
Sessiz Elektrik Süpürgesi Kaç Desibel Olmalı?

Elektrik süpürgeleri, sağladıkları birçok avantaj sayesinde hemen hemen tüm evlere girmeyi başarmıştır. Güçlü bir temizlik olanağı sunmaları ve oldukça pratik kullanımları nedeniyle, birçok insan evinde ve iş yerinde elektrik süpürgesi kullanmaktadır. Bununla birlikte elektrik süpürge modelleri farklı desibel aralıklarında ses çıkarmaktadır. Bu ses kimi kullanıcıları rahatsız edebilmektedir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte elektrik süpürgelerinde desibel değerleri de aşağıya inmeye başlamıştır. Bununla birlikte sessiz elektrik süpürgelerinin üretilmeye başlanması, temizliği çok daha keyifli hale getirmiştir.

Sessiz elektrik süpürgeleri HEPA filtre ve yüksek emiş gücüne sahip olabilmektedir. Bu süpürgeler hem son derece sessiz biçimde çalışmakta hem de temizliği çok pratik ve güçlü biçimde yapmaktadır. Bu sayede özellikle sesten rahatsız olanlar için ideal bir ürün ortaya çıkmıştır. Sessiz elektrik süpürgeleri özellikle bebekli aileler ve evinde evcil bir hayvanı bulunanlar için ideal seçenektir.

Elektrik süpürgesi seçiminde önemli kriterlerinizden biri desibel olmalıdır. Alacağınız cihazın kaç desibel olduğunu bilmek, kullanım açısından size avantaj sağlar.

Sıradan Bir Elektrik Süpürgesi Kaç Desibel Ses Çıkarır?

Elektrik süpürgelerinin en büyük sorunlarından biri motorlarından çıkan sestir. Bu ses birçok kullanıcıyı fazlasıyla rahatsız etmektedir. Sessiz bir süpürge ile temizlik yapmak çok daha keyifli bir aktivite haline gelebilir. Sessiz bir süpürge, bir bebeği ya da evcil dostunuzu rahatsız etmeyeceği gibi sizin için de bazı avantajlar sağlayabilir. Sıradan bir elektrik süpürgesinin çıkardığı ses, kapının sesini ya da telefonun sesini duymanıza engel olur. Bunun yanı sıra özellikle ev içerisinde dinlenmeye çalışan biri varsa, fazlasıyla rahatsızlık verecektir. Sessiz bir elektrikli süpürge sayesinde ise bu rahatsızlık verici durumlardan kurtulabilirsiniz.

Yapılan araştırmalar, kullanıcıların süpürge tercih ederken, çıkan sesi de değerlendirdiğini göstermiştir. Bunun yanı sıra benzer araştırmalar, sessiz süpürge fiyatı daha yüksek dahi olsa, kullanıcıların bu süpürgelere yöneldiklerini göstermiştir. Sessiz süpürgelerin sağladıkları avantajlar nedeniyle, kullanıcılar bu süpürgeleri satın almaya daha fazla yönelmektedir.

Piyasadaki sıradan elektrik süpürgeleri açısından çıkan ses değerleri, modele göre değişiklik göstermektedir. Bununla birlikte sıradan süpürgelerin motor çıkış sesi ortalama olarak 74 ila 81 dB ses aralığındadır. Bununla birlikte süpürgelerin modelleri ve tasarımları da ses çıkışı üzerinde etkili olmaktadır. Dikey olanlara kıyasla yatık elektrik süpürgesi modelleri ortalama olarak 72 desibel ses çıkışına sahiptir. Buna karşın sessiz elektrik süpürgesi modellerinin piyasaya çıkmasıyla birlikte, bu modellere olan rağbet de her geçen gün azalmaktadır.

Yüksek Emiş Düşük Motor Gücü

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte, bu durum birçok ev aleti üzerinde etkili olmuştur. Teknolojinin yardımıyla birlikte elektrik süpürgelerinde büyük ve çok güçlü motorlara ihtiyaç kalmamıştır. Bir motor ne kadar büyük ve ne kadar fazla güç üretiyorsa, çıkan seste o denli fazla olmaktadır. Firmalar, motor gücündense emiş gücü ve performansı üzerinde çalışmaya başlamıştır.

Yeni tasarımlara sahip fanlar sayesinde 2000 Watt ve üzeri motor gücüne gerek kalmadan emiş gücü yüksek özelliklere sahip olan süpürgeler üretilmeye başlanmıştır. Bu sayede cihazdan çıkan ses azaltılırken, emiş gücü yüksek süpürgeler tasarlanabilmektedir.

Sessiz bir süpürge, birçok kullanıcı açısından önemli bir özelliktir. Modern ve sessiz süpürgeler sayesinde dilediğiniz saatlerde, kimseye herhangi bir rahatsızlık vermeden temizlik yapabilme fırsatınız doğmuştur. Yaşanan teknolojik gelişmeler ise performans konusunda kaygıları gidermiştir. Hiçbir performans kaybı yaşamadan bütçenize uygun bir sessiz elektrik süpürgesi tercih edebilirsiniz.

Sessiz Elektrik Süpürgelerinin Özellikleri

Sessiz bir elektrik süpürgesi, temizlik sırasındaki gürültüyü azaltmak adına birçok farklı teknik uygular. Bunların başında türbindeki gelişmeler yer almaktadır. Sıradan bir süpürgede motor dakikada 30 bin devirden fazla dönmektedir. Sessiz seçeneklerde ise vakum motoruna ses yumuşatıcı ayraçlar yerleştirilmiştir. Bunun yanı sıra cihazlarda ses absorbe eden bir takım ekipmanlar yerleştirilmiştir.

Hava akışı, elektrikli süpürgeler açısından belirleyici bir diğer faktördür. Hava türbülansını düşürmek için motor hava girişi ve egzoz çıkışıdır. Motor hava çıkışı genellikle toz torbaları içerisinde yer almaktadır. Buradaki hava türbülansını düşürmek, süpürgenin sesini de düşürmeyi sağlar. Sessiz süpürgeler, sıradan modellere oranla farklı özelliklere sahiptir. Sessiz elektrik süpürgelerinde motor gücünün düşürülmesinin yanı sıra birçok farklı teknik uygulanarak, desibel seviyeleri düşürülmektedir.

Sessiz Elektrik Süpürgesi Kaç Desibel Olmalı?

Sessiz bir elektrik süpürge modelinin 70 desibelin altında olması gerekir. Sessizlik özelliğinin yanı sıra motor gücü, filtreleme özelliği, toz kapasitesi gibi özellikleri kontrol etmeyi de unutmamalısınız. Tercih ettiğiniz elektrik süpürgesi hem son derece sessiz çalışmalı hem de performansından hiçbir kayıp yaşanmaması gerekir. Yatay elektrik süpürgeleri bu konuda daha başarılı bir performans sergilemektedir. Ultra sessiz modelleri tercih etmeniz, beklentilerinizi rahatlıkla karşılayacaktır.

Fantom sessiz elektrik süpürgesi modelleri, HEPA filtreleri, yüksek emiş güçleri ve ultra sessiz yapılarıyla kullanıcıların beklentilerini karşılayan tasarımlardır. Sessiz bir elektrik süpürgesi, hayatınızı çok daha konforlu bir hale getirecektir. Siz de bu sessiz süpürge modellerinden birini tercih ederek, temizlik işlerini keyifli hale getirebilirsiniz.